Skip to main content

Ellen Dušková

Ellenka Dušková se narodila v roce 2013, je to úžasná slečna, rošťanda a bojovnice, která rozdává úsměv, i když je všem okolo do pláče. Do tří a půl let zažívala stejné věci jako její vrstevníci.

V listopadu 2017 však do jejího života vstoupilo zhoubné onemocnění a byl jí diagnostikován neuroblastom ve 4. stádiu s metastázemi v uzlině, kostech a játrech. Po operaci byla okamžitě zahájena léčba chemoterapií v šesti blocích. Přešetření bohužel ukázalo, že léčba neúčinkuje a Ellenka odjela s maminkou do Prahy na Kliniku nukleární medicíny k podání vysokoradioaktivní látky. Ani tato léčba nezabrala a Ellenka se naopak dostala do těžké neutropenie a opakovaně jí byly podávány transfuze krevních derivátů. V únoru následovala další operace a po ní vysokodávková chemoterapie s transplantací kmenových buněk a dva měsíce poté i několik týdnů ozařování. Bohužel ani následující přešetření nepřineslo dobré zprávy, a tak lékaři přistoupili k poslední možnosti a nasadili na 6 bloků lék Qarziba. Po třech blocích ukázalo přešetření ústup onemocnění v kostech a proto ji byli podány další tři bloky Qarziby.

Radost však netrvala dlouho a při následném přešetření byla zjištěna metastáze na mozku. Vánoce, na které se rodina tolik těšila, se tak opět zahalily do smutku. Ellenka podstoupila náročnou operaci, při které se podařilo metastázu úspěšně odstranit, následovalo několik týdnů ozařování, Ellenčin krevní obraz se srovnal natolik, že mohla začít s chemoterapií. V současné době je v domácím léčení a čeká ji kompletní přešetření. Pokud výsledky ukáží, že nedošlo k dalšímu metastatickému rozsevu, bude zahájena léčba dendritickými vakcínami a léčba tkz.udržovací, kdy doma ji bude podáváno chemo v tabletách a sirupech.

 Prostředky na pomoc Ellence zasílejte na: